Teofil Józef Klemens Rybicki, urodzony 2 listopada 1805 roku w Pułtusku, to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Był nie tylko nauczycielem, ale również technologiem, co czyni go wszechstronnym umysłem swoich czasów.
Jego życie zakończyło się 20 stycznia 1859 roku w Warszawie, jednak pamięć o nim trwa dalej, zwłaszcza w kontekście jego działalności jako uczestnik powstania listopadowego, które było istotnym wydarzeniem w narodowej historii.
Życiorys
Teofil Klemens Rybicki był synem Wiktoryna, lekarza oraz Wiktorii z Kopytowskich, a także bratem Oktawiana Albina, który żył w latach 1819–1852 i również był lekarzem. Swoją edukację rozpoczął w gimnazjum w Płocku, a po jego ukończeniu kontynuował naukę na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył tytuł magistra w 1826 roku.
W okresie od 1826 do 1830 roku korzystał z rządowego stypendium Królestwa Polskiego, podczas którego przebywał w Wiedniu, na Sorbonie i w College de France. Po powrocie w 1830 roku otrzymał nominację na profesora ogólnej chemii technicznej w Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego. Jego kariera była jednak w pewnym momencie przerwana udziałem w powstaniu listopadowym. W wyniku tych wydarzeń, do 1834 roku został pozbawiony praw do wykonywania swojego zawodu.
Po zakończeniu tego trudnego okresu, aż do 1852 roku, uczył chemii i fizyki w różnych szkołach średnich. W 1850 roku został mianowany głównym egzaminatorem z dziedziny nauk ścisłych. Prywatnie był ojcem Stanisława Teofila Rybickiego, który był lekarzem oraz powstańcem styczniowym i działaczem społecznym.
Wybrane publikacje
Teofil Klemens Rybicki, znany ze swoich licznych wkładów w dziedzinie chemii i technologii, opublikował szereg ważnych prac, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy na temat różnych aspektów przemysłu chemicznego oraz technologii materiałowej.
- O szkle wodnym i jego użyciu jako skutecznym środku w walce z nagłym rozprzestrZENIEM się ognia w budynkach,
- Wiadomości o ważniejszych i interesujących odkryciach, dokonanych w branży opartej na chemii,
- Upominek rolniczo-przemysłowy, który obejmuje technologiczne wiadomości dotyczące wełny, jej czyszczenia, odtłuszczania, bielenia oraz kluczowych wyrobów z tego surowca,
- Przepisy dotyczące praktycznego przygotowywania werniksów oraz pokostów,
- Zasady chemicznej technologii, które zawierają zwięzłe informacje dotyczące fabrykacji oraz zastosowań istotnych produktów mineralnych.
Przypisy
- Internetowy Polski Słownik Biograficzny
- TeofilT. Rybicki TeofilT., Zasady technologii chemicznéj obejmujące wiadomości treściwie zebrane o fabrykacyi i użytkach ważniejszych produktów mineralnych [online], polona.pl [dostęp 12.02.2021 r.]
- TeofilT. Rybicki TeofilT., Upominek rolniczo-przemysłowy : obejmujący wiadomości technologiczne o wełnie, o jej myciu, odtłuszczaniu, bieleniu, i ważniejszych z niej wyrobach [online], polona.pl [dostęp 12.02.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zofia Sztetyłło | Józefa Krośnicka | Andrzej Rachuba | Danuta Brzosko-Mędryk | Aniela Maria Chmielińska | Wanda Jarząbek | Leszek Gilejko | Paulina HewelkeOceń: Teofil Klemens Rybicki