Marian Bełcikowski, urodzony 27 lutego 1899 roku w Pułtusku, był wybitną postacią polskiej historii wojskowości. Zmarł 22 września 1984 roku w Warszawie.
Pełnił zaszczytną funkcję majora kawalerii zarówno w Wojska Polskim, jak i w Polskich Siłach Zbrojnych.
Życiorys
Marian Bełcikowski przyszedł na świat w rodzinie z tradycjami samorządowymi. Jego ojciec, Karol, pełnił funkcję burmistrza Pułtuska, a matka, Lucyna z Górawskich, była przełożoną prywatnej żeńskiej Szkoły Handlowej. Naukę odbył w Będzinie oraz Częstochowie.
Wkrótce po wybuchu I wojny światowej, 20 stycznia 1915 roku, związał swoje losy z Legionami Polskimi. Swoją karierę wojskową rozpoczął w 1 pułku piechoty, a od maja tego samego roku kontynuował służbę w 1 pułku ułanów. W okresie od 6 lutego do 4 kwietnia 1917 roku uczestniczył w kawaleryjskim kursie podoficerskim, który odbył się w Ostrołęce i zakończył go z bardzo dobrym wynikiem. Na tym etapie posiadał już stopień starszego ułana.
Latem 1917 roku, w wyniku kryzysu przysięgowego, Marian Bełcikowski został internowany najpierw w Szczypiornie, a później w Łomży. Po zakończeniu I wojny światowej oraz odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wstąpił do Wojska Polskiego. Był m.in. członkiem 1 pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
W listopadzie 1924 roku został przydzielony do szwadronu pionierów 2 Dywizji Kawalerii, gdzie objął stanowisko młodszego oficera. W listopadzie następnego roku powrócił do macierzystego pułku, a z dniem 1 stycznia 1930 roku został mianowany rotmistrzem ze starszeństwem w korpusie oficerów kawalerii. W 1932 roku pełnił służbę w Departamencie Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych.
W marcu 1937 roku, z lokatą 19, awansował na majora w korpusie oficerów kawalerii. W roku 1939 pracował w Biurze Inspekcji Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Warszawie, będąc oficerem do zleceń.
Po nieudanej kampanii wrześniowej, Marian Bełcikowski wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, gdzie dowodził pociągiem pancernym. Po zakończeniu wojny osiedlił się w Londynie, a później zdecydował się na powrót do kraju.
Warto zaznaczyć, że szwagrem Mariana Bełcikowskiego był pułkownik WP Tadeusz Zieliński.
Ordery i odznaczenia
Marian Bełcikowski został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, które świadczą o jego nieprzeciętnych osiągnięciach oraz służbie. Wśród wyróżnień, które otrzymał, znajdują się:
- krzyż niepodległości,
- krzyż walecznych dwukrotnie,
- srebrny krzyż zasługi.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Stefan Jaworski (generał) | Jerzy Figurski | Leonard Królak | Zbigniew Szacherski | Jerzy Schmidt (pilot) | Aleksander Pawlicki | Konstanty Haller | Janusz Prawdzic-SzlaskiOceń: Marian Bełcikowski