UWAGA! Dołącz do nowej grupy Pułtusk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marcin Przybyłek


Marcin Sergiusz Przybyłek, urodzony 14 grudnia 1968 roku w Pułtusku, to postać o wielu talentach i wszechstronnych zainteresowaniach.

Jest on polskim pisarzem science fiction, który zyskał uznanie za swoje innowacyjne podejście do literatury gatunkowej. Oprócz twórczości literackiej, Przybyłek pełni również rolę trenera biznesowego, coacha, a także projektanta i konsultanta gier komputerowych.

Życiorys

Marcin Przybyłek jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, a po ukończeniu szkoły średniej kontynuował naukę na Akademii Medycznej w Warszawie. W trakcie studiów zaangażował się w różnorodne inicjatywy, pełniąc rolę trenera w Studenckiej Szkole Higieny Psychicznej oraz będąc jednym z założycieli Stowarzyszenia Aktywnego Rozwoju Osobowości.

Marcin był również aktywnym uczestnikiem Seminarium Platońskiego oraz wykładowcą w Studenckim Kole Higieny Psychicznej. Jego pasje skupiły się także na twórczości indywidualnej, co zaowocowało prowadzeniem Studiów Twórczości Indywidualnej.

Po zakończeniu edukacji na Akademii Medycznej rozpoczął pracę w koncernie farmaceutycznym KRKA, gdzie zdobywał cenne doświadczenie przez sześć lat. Następnie zdecydował się na stworzenie własnej firmy szkoleniowej o nazwie Hekson, która specjalizuje się w rozwoju osobowości, twórczym myśleniu, przywództwie oraz zarządzaniu.

Od roku 2017 Marcin Przybyłek nawiązał bliską współpracę z firmą Anshar Studios, z którą pracuje nad grą komputerową GAMEDEC, która bazuje na jego literackiej twórczości. W 2018 roku rozszerzył swoje horyzonty, biorąc udział w serialu „19+”, gdzie z sukcesem wcielił się w postać Aleksa.

Twórczość literacka

Na początku swojej kariery Marcin Przybyłek pisał teksty związane z psychologią, w szczególności dotyczące mężczyzn. Jego prace takie jak Postacie mężczyzn z 1995 roku oraz Ojciec i syn czyli gwiezdne wojny z 1997 roku, zostały opublikowane przez wydawnictwo STAKROOS. Literacki debiut miał miejsce w czerwcu 2000 roku, kiedy to w miesięczniku „Świat Gier Komputerowych” rozpoczął rubrykę o nazwie Grao Story. W „Nowej Fantastyce” można znaleźć jego cykl artykułów zatytułowany Co w duszy gra oraz felietony pod tytułem Rzeczy Oczy Wiste. Jego pierwsze opowiadanie, Małpia pułapka, zostało opublikowane w „Nowej Fantastyce” w numerze 11/2002, wchodząc w skład cyklu Gamedec.

Saga GAMEDEC

Debiut książkowy Marcina Przybyłka, Gamedec. Granica rzeczywistości, został wydany przez wydawnictwo superNOWA w 2004 roku. Książka przedstawia przygody gamedeca, nazywanego gierczanym detektywem, Torkila Aymore’a. Termin „GAMEDEC” jest skrótem od słów „game” i „detective”, a jego zastrzeżenie miało miejsce w 2017 roku w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. W 2006 roku ukazał się drugi tom serii zatytułowany Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw.

Trzecia część historii, Gamedec. Zabaweczki. Błyski oraz Gamedec. Zabaweczki. Sztorm, została opublikowana przez wydawnictwo superNowa w latach 2008 i 2010. W 2012 roku pojawiła się czwarta część, wydana przez Fabrykę Słów w dwóch tomach: Gamedec. Czas silnych istot, ks.1 oraz Gamedec. Czas silnych istot, ks.2.

Ostatnie tomy piątej części serii, Gamedec. Obrazki z imperium. Część 1 i Gamedec. Obrazki z imperium. Część 2, zostały opublikowane w 2015 roku przez Dom Wydawniczy „REBIS”. Przez lata 2016–2019 wydawnictwo REBIS wznowiło wszystkie cztery pierwsze części sagi Gamedec, które były poprawione i rozszerzone. Części trzecia i czwarta (\em>„Zabaweczki” oraz „Czas silnych istot”\em>) zostały teraz opublikowane jako odrębne tomy.

Saga „Gamedec” charakteryzuje się ewolucją gatunkową, przekształcając się od kryminału w klimacie cyberpunkowym i noir, przez fantastykę militarną, aż po space operę i utopię. Akcja rozgrywa się od roku 2196 do około 2522, poruszając istotne problemy transhumanizmu, psychologii oraz socjologii. Opisuje ona transformacje ofiar oraz całych społeczeństw w obliczu postępu technologicznego.

Dylogia Orzeł Biały

Orzeł Biały oraz Orzeł Biały 2 to powieści postapokaliptyczne, które zostały napisane z duchem humoru. Ich bohaterowie to autentyczne osoby, które zgłaszały się do autora, prezentując swoje pomysły oraz charakterystyki postaci. W powieściach nie brakuje także znanych figury z fandomu oraz polskich autorów science fiction.

Uniwersum Gamedeca

Marcin Sergiusz Przybyłek otwiera drzwi do kreatywnego świata uniwersum Gamedeca (Gamedecverse), zapraszając do współpracy artystów z różnych dziedzin. Wśród nich znajdują się Marcin Jakubowski, Marek Okon oraz Tomasz Maroński, których prace wizualizacyjne przyczyniają się do rozwoju tego wymyślonego świata. Ich dzieła zyskały międzynarodowe uznanie, publikowane chociażby w renomowanych zbiorach „Digital Art Masters” oraz na wystawach „Expo”. Twórcza kooperacja z animatorami oraz grafikami zaowocowała powstaniem spotu reklamowego promującego książki o Torkilu Aymorze. Kompozytor Robert Letkiewicz przygotował szereg utworów, w tym albumy „Gamedecverse”, „Spaceport” oraz „Nigredo”, które poświęcone są temu uniwersum. Dodatkowo, Zbigniew Szatkowski, klawiszowiec zespołu Votum, zaprezentował swój album „Morning Over Warsaw City”.

Gra planszowa Gamedec

W 2013 roku światło dzienne ujrzała gra planszowa „Gamedec”, która powstała przy współpracy Marcina Przybyłka oraz Jana Madejskiego, a została wydana przez CDP.pl. Gracze, uczestnicząc w rozgrywce, wcielają się w postacie gamedeców, czyli detektywów operujących zarówno w rzeczywistości (realium), jak i w światach wirtualnych (sensorycznych). Ich głównym zadaniem jest rozwiązywanie zagadek oraz zdobywanie punktów śledztwa, co umożliwia im powstrzymywanie hakerów próbujących zniszczyć sensoryczne uniwersa.

Gra bazuje na cyklu opowiadań i książek noszących tę samą nazwę. Kluczowe informacje dotyczące gry to:

  • typ gry: gra planszowa,
  • kategoria wiekowa: od 12 lat,
  • liczba graczy: od 1 do 6,
  • czas rozgrywki: od 75 do 140 minut.

Oferuje ona różnorodne warianty i dodatkowe elementy, które mogą zmieniać zarówno stopień trudności, jak i interakcje pomiędzy graczami, a także czas trwania rozgrywki.

Gra komputerowa Gamedec

Nad komputerową wersją Gamedeca, która została wprowadzona na rynek w 2017 roku, pracowało katowickie studio Anshar Studios. Jest to izometryczna, adaptatywna gra RPG, której premiera miała miejsce 16 września 2021 roku. Autor sagi, Marcin Przybyłek, był zaangażowany w tworzenie gry, pełniąc funkcję projektanta oraz konsultanta odpowiedzialnego za świat gry; napisano również przez niego dialogi i interakcje. Produkcja zdobyła szereg nagród i nominacji na międzynarodowych targach branżowych, w tym tytuł „Game of the Show” przyznany przez dziennikarzy podczas Gamescomu w 2019 roku oraz pierwsze miejsce w kategorii Devcom Indie Awards w 2020 roku.

Działalność fandomowa

Marcin Przybyłek jest aktywnie zaangażowany w kulturę fandomową, regularnie uczestnicząc w polskich konwentach. Jego działalność obejmuje prowadzenie wykładów oraz warsztatów, a także udział w różnorodnych panelach dyskusyjnych, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją. Jego zainteresowania koncentrują się na psychologicznych, technologicznych i humanistycznych aspektach ewolucji ludzkości.

W 2019 roku, otrzymał wyróżnienie w postaci nagrody Skierka, która jest przyznawana od 2017 roku autorom, którzy zdobyli szczególne uznanie organizatorów konwentu SkierCon, odbywającego się w Skierniewicach. To wyróżnienie pokazuje, jak istotną rolę odgrywa w polskim środowisku fantastyki.

Jego miłośnicy, skupieni w tzw. Grupie Orła Białego, od 2017 roku tworzą na festiwalu fantastyki Pyrkon specjalny obszar taktyczny, który nawiązuje do wątków obecnych w jego książkach. Teren ten, znany jako Orla Wioska, stał się miejscem spotkań i interakcji fanów, którzy w ten sposób celebrują twórczość Przybyłka.

Zainteresowania pozaliterackie

Muzyczne

Marcina Przybyłka interesują różnorodne aspekty muzyki, w szczególności współczesnej. Tworzył prace na temat twórczości profesora Mariana Borkowskiego, a jego artykuł „Muzyka Profesora Mariana Borkowskiego. Homeryckie dźwięki” ukazał się w publikacji „Ekspresja Formy – Ekspresja Treści”, wydanej przez Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. Dodatkowo, Przybyłek poświęcił się kompozycji muzyki elektronicznej, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nagrody w konkursie kompozytorskim „Warsztaty muzyczne – ulica Francuska’97”.

Malarskie

Artysta rozwijał swoje umiejętności malarskie pod czujnym okiem swojego ojca, który był uznawanym artystą malarzem. Przybyłek miał także okazję publikować swoje grafiki w kwartalniku „Albo – albo. Inspiracje jungowskie”, gdzie dzielił się swoją wizją artystyczną i przemyśleniami.

Psychologia i biznes

W obszarze psychologii oraz biznesu, Marcin Przybyłek pełni rolę trenera, specjalisując się w tematach związanych z psychologicznymi aspektami zarządzania w organizacjach. Jego analizy i konsultacje można znaleźć w czasopiśmie „Puls Biznesu”, gdzie wnosi cenne spostrzeżenia dotyczące efektywnego prowadzenia biznesu.

Publikacje

Książki

Marcin Przybyłek, znany polski autor, ma na swoim koncie wiele interesujących książek. Oto przegląd jego twórczości:

  • Postacie mężczyzn. Homer, Tolkien (STAKROOS 1995),
  • Ojciec i syn czyli gwiezdne wojny (Nowa nadzieja – narodziny autonomii) (STAKROOS 1997),
  • Gamedec. Granica rzeczywistości (superNowa 2004),
  • Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw (superNowa 2006),
  • Sprzedaż albo śmierć. Antyporadnik (Olszewski & Kunikowski 2007),
  • Gamedec. Zabaweczki. Błyski (superNowa 2008),
  • Gamedec. Zabaweczki. Sztorm (superNowa 2010),
  • Gamedec. Czas silnych istot, ks.1 (Fabryka Słów 2012),
  • Gamedec. Czas silnych istot, ks.2 (Fabryka Słów 2012),
  • CEO Slayer (REBIS 2014),
  • Gamedec. Obrazki z imperium. Część 1 (REBIS 2015), Nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla,
  • Gamedec. Obrazki z imperium. Część 2 (REBIS 2015),
  • Orzeł Biały (REBIS 2016),
  • Orzeł Biały 2 (REBIS 2017),
  • Symfonia życia (Wydawnictwo IX 2019).

Opowiadania

Oprócz książek, Przybyłek jest również autorem wielu opowiadań, które ukazywały się w różnych pismach i antologiach. Oto one:

  • Małpia pułapka („Nowa Fantastyka” 11/2002, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Zawodowiec („Nowa Fantastyka” 3/2003, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Syndrom Adelheima („Nowa Fantastyka” 7/2003, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Polowanie („Nowa Fantastyka” 9/2003, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Granica rzeczywistości („Nowa Fantastyka” 3/2004, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Błędne koło (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Rajska Plaża (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Finta (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Flashback (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • 3 listopada (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Mrok (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Anna (zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, superNowa 2004, REBIS 2016),
  • Ringerer („Nowa Fantastyka” 10/2004),
  • Prośba („Nowa Fantastyka – wydanie specjalne” lato 2007, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, REBIS 2016),
  • Infigen („Science Fiction Fantasy i Horror” nr 29 marca 2008),
  • Aquilla, Aguilla (antologia Jedenaście pazurów, superNowa 2010),
  • Wymiar wewnętrzny (antologia Science fiction, Powergraph 2011),
  • Żołnierz (Coś na progu nr 7, 2013, zbiór Gamedec. Granica rzeczywistości, REBIS 2016),
  • Mała May (antologia Pożądanie, Powergraph 2013),
  • Powrót do domu (zbiór opowiadań I żywy stąd nie wyjdzie nikt, Fabryka Słów 2014),
  • Simon (antologia Wolsung, tom II, Van Der Book 2015), Nominacja do Nagrody im. Janusza A. Zajdla,
  • Future Fame (zbiór opowiadań Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu, Fabryka Słów 2016),
  • Platforma („Fantom” nr 2, 2017).

Opowiadania dostępne online

Jedno z jego opowiadań jest dostępne w Internecie:

  • Wywiad (Obcy w Polsce, dostępny na stronie obcy.gadżetomania.pl).

Audiobooki

Marcin Przybyłek jest również autorem audiobooków, które cieszą się dużą popularnością. Przykładowe tytuły to:

  • Gamedec. Granica rzeczywistości, czyta Marcin Przybyłek (2014),
  • Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Sprzedaż albo śmierć. Antyporadnik, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Gamedec. Zabaweczki. Błyski, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Gamedec. Zabaweczki. Sztorm, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Gamedec. Czas silnych istot, ks.1, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Gamedec. Czas silnych istot, ks.2, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • CEO Slayer. Pogromca prezesów, czyta Roch Siemianowski (2015),
  • Grao Story. The book, czyta Marcin Popczyński (2015),
  • Gamedec. Obrazki z imperium. Część 1, czyta Marcin Popczyński (2016),
  • Gamedec. Obrazki z imperium. Część 2, czyta Marcin Popczyński (2016),
  • Orzeł Biały, czyta Wojciech Masiak (2017),
  • Orzeł Biały 2, czyta Wojciech Masiak (2018),
  • Gamedec. Granica rzeczywistości, czyta Wojciech Masiak (2019),
  • Symfonia Życia, czyta Wojciech Masiak (2020).

Artykuły

Autor ten pisał również artykuły, które ukazywały się w różnych magazynach. Oto niektóre z nich:

  • Co w duszy gra („Nowa Fantastyka” – od 01/2002 do 08/2002),
  • Szaleństwa twórcze czyli twórcze szaleństwo („Nowa Fantastyka” 10/2004),
  • Wirtualna śmierć („Czas Fantastyki” 02/2005),
  • Rzeczy Oczy Wiste („Nowa Fantastyka” 07/2007),
  • Business future („Czas Fantastyki” 02/2008).

Przypisy

  1. Gamedec PC, Switch, PS5 | GRYOnline.pl [online], gry-online.pl [dostęp 24.04.2024 r.] (pol.).
  2. Gamedec – Gamedec has won three new awards! – Aktualności Steam [online], store.steampowered.com, 23.11.2020 r. [dostęp 13.12.2020 r.] (pol.).
  3. Gamedec – Gamedec rewarded multiple times! Let's sum up 2020 events :) – Aktualności Steam [online], store.steampowered.com, 07.10.2020 r. [dostęp 13.12.2020 r.] (pol.).
  4. Gra Gamedec na podstawie sagi Marcina Przybyłka! [online], Co Przeczytać, 27.08.2019 r. [dostęp 17.02.2020 r.] (pol.).
  5. PiotrP. Bicki PiotrP., Gamedec to cyberpunkowe RPG na podstawie powieści Marcina Przybyłka [online], Eurogamer.pl, 08.08.2019 r. [dostęp 17.02.2020 r.] (pol.).
  6. Marcin Przybyłek zaszczyci Blok Literacki! ⋆ Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań [online], Pyrkon Fantastyczne Miejsce Spotkań, 16.02.2019 r. [dostęp 17.02.2020 r.]
  7. Symfonia Życia – spotkanie autorskie z Marcinem Przybyłkiem [online], Miasto Skierniewice [dostęp 17.02.2020 r.] (pol.).
  8. Gamedec – polski cyberpunk rozgrywający się w Warszawie [online], CHIP, 22.11.2019 r. [dostęp 17.02.2020 r.] (pol.).
  9. Tycjan, "Gamedec”, czyli cyberpunkowa gra planszowa [online], GamesFanatic.pl, 16.12.2010 r. [dostęp 17.02.2020 r.] (pol.).
  10. Marcin Przybyłek. Żołnierz. „Coś na progu”. 7 (2/2013), s. 51-72, czerwiec 2013 r.
  11. Czas silnych istot. Ks. 1, Lublin: Fabryka Słów, 2012, ISBN 978-83-7574-720-1, OCLC 833921873 [dostęp 17.02.2020 r.] .
  12. Czas silnych istot. Ks. 2, Lublin: Fabryka Słów, 2012, ISBN 978-83-7574-876-5, OCLC 839160678 [dostęp 17.02.2020 r.] .
  13. MarcinM. Przybyłek MarcinM., Gamedec. Granica rzeczywistości, Warszawa: SuperNOWA, 2006, ISBN 83-7054-179-8, OCLC 930760404 [dostęp 17.02.2020 r.] .
  14. MarcinM. Przybyłek MarcinM., Gamedec : sprzedawcy lokomotyw, Warszawa: SuperNOWA, 2006, ISBN 83-7054-179-8, OCLC 69171469 [dostęp 17.02.2020 r.] .
  15. Gamedec : zabaweczki, błyski, Warszawa: SuperNOWA, 2008, ISBN 978-83-7578-007-9, OCLC 297653756 [dostęp 17.02.2020 r.] .
  16. Orzeł Biały, Dom Wydawniczy REBIS, 2016, ISBN 978-83-8062-010-0, OCLC 967348356 .
  17. Orzeł Biały 2, Dom Wydawniczy REBIS, 2017, ISBN 978-83-8062-241-8, OCLC 1005183233 .
  18. Nominacje do Nagrody Zajdla 2010−2016 [online], zajdel.art.pl [dostęp 17.02.2020 r.] .
  19. Obrazki z Imperium. Cz. 1, Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2015, ISBN 978-83-7818-779-0, OCLC 924950571 [dostęp 17.02.2020 r.] .
  20. Obrazki z Imperium. Cz. 2, Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2015, ISBN 978-83-7818-793-6, OCLC 924950756 [dostęp 17.02.2020 r.] .

Oceń: Marcin Przybyłek

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:8