Chil Mordechaj Rozenberg, znany również pod pseudonimem Szymon, to postać historyczna związana z polskim ruchem komunistycznym. Urodził się 21 kwietnia 1900 roku w Pułtusku, a jego życie zakończyło się prawdopodobnie w 1936 roku na terenie ZSRR.
Rozenberg był aktywnym działaczem Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK) oraz Komunistycznej Partii Polski (KPP). Jego zaangażowanie w politykę doprowadziło go do objęcia mandatu posła na Sejm III kadencji II Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie był członkiem Klubu Komunistycznej Frakcji Poselskiej.
Życiorys
Chil Mordechaj Rozenberg pochodził z ubogiej rodziny żydowskiej, był dzieckiem Dawida Mendla oraz Estery. W 1917 roku dołączył do Poalej Syjon, natomiast dwa lata później wstąpił w szeregi KPRP/KPP. W okresie od 1921 do 1922 roku odbył studia w moskiewskim Komunistycznym Uniwersytecie Mniejszości Narodowych Zachodu (KUMNZ). Po powrocie do Polski związał się z ZMK oraz żydowskim Związkiem Zawodowym Robotników w Branży Metalowej. Niestety, jego działalność doprowadziła do aresztowania i skazania na cztery lata więzienia.
Jako członek komisji zajmującej się sprawami żydowskich związków zawodowych, działał przy Wydziale Zawodowym Okręgowego Komitetu (OK) KPP w Łodzi. Później objął stanowisko sekretarza Wydziału Zawodowego przy Biurze Żydowskim OK KPP. Jego działalność koncentrowała się głównie w tzw. frakcji czerwonej, która zrzeszała głównie działaczy związkowych, a on sam obsługiwał ich z ramienia KPP, zwłaszcza członków Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Odzieżowego oraz Związku Zawodowego Robotników i Robotnic Przemysłu Włókienniczego.
W 1929 roku został wybrany do zarządu głównego „czerwonego związku włókniarzy,” związanego z KPP. Po wyborach do Sejmu w listopadzie 1932 roku, wspólnie z Władysławem Daneckim oraz Stanisławem Burzyńskim, uzyskał mandat posła na komunistycznej liście „Jedność Robotniczo-Chłopska” w okręgu Łódź. Jako aktywny członek Klubu Komunistycznej Frakcji Poselskiej, wygłosił w Sejmie szereg przemówień, organizując także wiece poselskie przed zakładami pracy w Łodzi, Warszawie oraz Zagłębiu Dąbrowskim.
Mimo że od 1932 roku osiedlił się w Warszawie, nie zaprzestał uczestniczyć w istotnych wydarzeniach łódzkiego ruchu robotniczego, w tym w marcu 1933 roku współorganizował ogólnopolski strajk włókniarzy. Latem 1935 roku, na wezwanie KC KPP, udał się z innymi posłami komunistycznymi do ZSRR, gdzie brał udział w VII Kongresie Kominternu w Moskwie. W 1936 roku objął stanowisko dyrektora fabryki włókienniczej w Alma-Acie, jednak szybko został aresztowany przez NKWD, skazany i stracony w niejasnych okolicznościach.
W 1956 roku, po śmierci, Chil Mordechaj Rozenberg został pośmiertnie zrehabilitowany podczas XX Zjazdu KPZR.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Michał Wójciak | Jan Szczodrowski | Edmund Zalewski | Anna Gręziak | Witold Chrzanowski (polityk) | Tadeusz Nalewajk | Marcin Rojewski | Andrzej TycOceń: Chil Mordechaj Rozenberg