Stanisław Mróz, urodzony 13 listopada 1881 roku w Pułtusku, odznaczał się jako wybitny polski dziennikarz i redaktor. Swoją karierę zawodową związał z przemysłem prasowym, a szczególnie z koncernem Ilustrowanego Kuriera Codziennego.
Jego życie, które zakończyło się tragicznie 7 lutego 1941 roku w Auschwitz-Birkenau, jest świadectwem trudnych czasów, w jakich przyszło mu żyć oraz pracy, którą wykonywał na rzecz informacji i społeczeństwa.
Życiorys
Młodość
Stanisław Mróz rozpoczął swoją edukację w gimnazjum znajdującym się w Pułtusku, a następnie kontynuował naukę w Warszawie. Niestety, nie ukończył tego etapu kształcenia. Opuścił kurs na farmaceutę, który rozpoczął w stolicy, aby skoncentrować się na działalności socjalistycznej, przyjmując wówczas pseudonim „Marek”. Był zaangażowany w rewolucję 1905 roku, co zmusiło go do wyjazdu z Królestwa w 1907 roku. Wkrótce potem, około roku 1911, przybył do Galicji i od tej pory mieszkał w Krakowie aż do wybuchu II wojny światowej oraz początku okupacji niemieckiej.
Praca dziennikarska
Stanisław Mróz rozpoczął swoją karierę dziennikarską jako redaktor w „Nowej Reformie”, gazecie codziennej, wydawanej przez Adama Doboszyńskiego, ziemianina i członka Rady Państwa w Monarchii Austro-Węgierskiej, znanego polityka endeckiego). Pisał również artykuły do „Nowin Ilustrowanych”. Jego zainteresowania obejmowały życie kulturalne Krakowa, o czym świadczą jego recenzje dotyczące m.in. pierwszych, pośmiertnych przedstawień sztuk Wyspiańskiego, takich jak „Powrót Odyssa” (1917) oraz „Akropolis” (1926). Oprócz tego publikował wiersze i współpracował z wieloma uznanymi postaciami swojego czasu, takimi jak Karol Irzykowski, Tadeusz Pawlikowski czy Gabriela Zapolska.
W 1927 roku „Nowa Reforma” została przejęta przez koncern IKC Mariana Dąbrowskiego, a w następnym roku zamknięta. Mróz znalazł zatrudnienie w nowym wydawnictwie i kontynuował pracę aż do likwidacji koncernu w 1939 roku przez okupanta niemieckiego. Siedziba koncernu mieściła się w Pałacu Prasy, znajdującym się przy ul. Wielopole 1. W latach 1928-1939 pełnił funkcję redaktora literackiego popularnego i taniego tygodnika „Na Szerokim Świecie”. Opisując jego charakter, współcześni mówili o nim jako o osobie oryginalnej, niedźwiedziowatej, z wyraźnymi wąsami i znaczną łysiną na czole. Dziennikarz, mimo pozorów ekscentryzmu, posiadał ogromną wiedzę encyklopedyczną i zdrową filozofię życia.
W swojej pracy redaktorskiej podróżował po Europie, w tym do Hiszpanii, przeżywając czas przed wybuchem wojny domowej. Mróz uzyskał dużą swobodę w prowadzeniu gazety, która krytykowała pro-faszystowskie sympatie panujące w ówczesnym polskim społeczeństwie. Prowadził również dział poświęcony poezji zatytułowany „Antenę Poetów”, gdzie zwracał uwagę na nowe zjawiska pojawiające się w polskiej poezji tej epoki.
Konspiracja, aresztowanie i śmierć w Oświęcimiu
Na początki niemieckiej okupacji, Stanisław Mróz oraz jego współpracownicy, przy braku obecności właściciela koncernu IKC Mariana Dąbrowskiego, podjęli próbę wydawania konspiracyjnej gazety „Dziennik Krakowski”, korzystając z maszyn drukarskich. W dniu 22 maja 1940 roku został aresztowany przez Niemców za swoje antyhitlerowskie publikacje oraz działania związane z organizowaniem prasy konspiracyjnej. Najpierw był więziony w zakopiańskiej katowni Gestapo, a następnie przewieziony do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął. Przyczyna jego śmierci, jak podano w zawiadomieniu przesłanym rodzinie, to zapalenie płuc.
Zachowały się świadectwa dotyczące jego ostatnich dni życia w Oświęcimiu. W połowie lutego 1941 roku urna z prochami Stanisława Mroza została przekazana rodzinie, a jego ciało pochowano obok żony na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Świadectwa pośmiertne
Popularność Stanisława Mroza w przedwojennym Krakowie widoczna jest w licznych wspomnieniach ludzi z jego otoczenia. Pojawia się on w biografii Leona Chwistka, która została napisana przez Karola Estreichera (Leon Chwistek: biografia artysty 1884-1944), a także w wspomnieniach takich postaci jak Stanisław Pigoń czy Witold Zechenter. Ironiczne jest to, że po śmierci Mroza w krakowskich gazetach okupacyjnych publikowano nadal artykuły opatrzone jego nazwiskiem. Jego synowie w pierwszym momencie myśleli, że są to starsze teksty, jednak z czasem dostrzegli artykuły wyraźnie napisane po jego śmierci, a dziennikarz skazany za kolaborację przyznał się do ich autorstwa.
Życie prywatne
Stanisław Mróz był żonaty z Barbarą, z d. Dorociak. Związek małżeński zawarli 28 lutego 1911 roku w Krakowie, gdzie mieli dwóch synów: Sokratesa (ur. 1915) oraz Daniela (ur. 1917), który stał się grafikiem, ilustratorem i scenografem krakowskim. Zgodnie z relacją Witolda Zechentera, rodzina Mrozów zamieszkiwała w Krakowie przy ulicy Wygoda. Żona Stanisława zmarła w grudniu 1940 roku, pół roku po jego aresztowaniu przez Niemców.
Przypisy
- Stanisław Mróz wymieniony jest w: Księgi Zgonów z Auschwitz – fragmenty, opracował Jerzy Dȩbski, Wyd. Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka, 1995 r.
- Prasa gadzinowa Generalnego Gubernatorstwa, 1939-1945, Władysława Wójcik, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 1988 r.
- Wojna i konspiracja: wspomnienia dziennikarzy polskich, Eugeniusz Rudziński, Państwowe Wydawn. Naukowe Warszawa, 1987 r.
- Konspiracyjna prasa w Krakowie w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1945, Jerzy Jarowiecki, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1980 r.
- Kwartalnik historii prasy polskiej. Polska Akademia Nauk Pracownia Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego XIX i XX Wieku, Instytut Badań Literackich, Wyd. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1980 r.
- Oświęcim nieznany, Zenon Jagoda, Stanisław Kłodziński, Jan Masłowski; Wydawn. Literackie, Kraków 1981 r.
- Okolica poetów: wspomnienia i materiały, Stanisław Czernik, Ewa Mendelska, Wydawnictwo Poznańskie 1961 r.
- O domu Mrozów i Stanisławie Mrozie wspomina Barbara Winklowa: Klerk heroiczny: wspomnienia o Karolu Irzykowskim, Wydawn. Literackie, Kraków, 1976 r.
- Leon Chwistek: biografia artysty (1884-1944), Karol Estreicher, Państwowe Wyd. Naukowe Kraków, 1971 r.
- Upływa szybko życie: książka wspomnień, Witold Zechenter, Wydawn. Literackie, Kraków 1971 r.
- Miłe życia drobiazgi: pokłosie Stanisław Pigoń, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1964 r.
- Pośród dziennikarzy w Galicji wymienia Mroza autor książki Studia nad polska prasą społeczno-polityczną w zachodniej Galicji, 1905-1914 Jerzy Myśliński, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1970 r.
- O antych mrozów w tygodniku "Na Szerokim Świecie" oraz ekscentrycznym wyglądzie Stanisława Mroza w Sposoby życia, Aleksander Ziemny, Iskry, Warszawa 1973 r.
- Mróz przyjechał do Oświęcimia transportem nr 273; zob. Księga pamięci: transporty Polaków z Warszawy do KL Auschwitz 1940-1944, Kazimierz Albin, Franciszek Piper, Irena Strzelecka, (str. 1538).
- O uwięzieniu Mroza w Zakopanem: "Palace" katownia Podhala: tajemnice lochów gestapo, Alfons Filar, Michał Leyko, Wyd. Ministerstwa Obrony Narodowej, 1976 r.
Oceń: Stanisław Mróz (dziennikarz)