Wacław Starzyński, urodzony 8 października 1910 roku w Pułtusku, a zmarły 20 sierpnia 1976 roku w Warszawie, był wybitnym polskim kolarzem szosowym oraz olimpijczykiem. Jego kariera sportowa trwała od 1928 do 1948 roku, z przerwach spowodowanych II wojną światową.
W trakcie swoich osiągnięć sportowych Wacław zdobył tytuł mistrza Polski w wyścigu przełajowym w 1936 roku, a także triumfował w drużynowym wyścigu szosowym w 1938 roku, reprezentując klub Syrena Warszawa. Dodatkowo, w latach 1937-1939 aż trzykrotnie zdobył tytuł mistrza Polski w wyścigu torowym na dystansie 4000 m na dochodzenie, także w barwach zespołu Syreny.
Wacław Starzyński nie tylko odnosił sukcesy na krajowych torach, ale również występował na międzynarodowej arenie. W 1935 roku zajął zaszczytne trzecie miejsce w Wyścigu Warszawa – Berlin. W 1936 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Berlinie, gdzie w wyścigu indywidualnym na trasie liczącej 168 km uplasował się na miejscu od 16. do 37. W klasyfikacji drużynowej reprezentacja Polski zajęła wówczas miejsca od 6. do 17.
Jego kariera sportowa obejmowała również występ na Mistrzostwach Świata w 1938 roku w Valkenburgu, gdzie niestety nie ukończył wyścigu indywidualnego dla amatorów.
Starzyński był również aktywnym zawodnikiem kilku warszawskich klubów, takich jak Legia, Fort Bem, Syrena, a po wojnie BOS oraz Gwardia. Po zakończeniu kariery sportowej, pracował jako zawodowy kierowca, m.in. w Radzie Państwa.
W uznaniu jego zasług, Wacław Starzyński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po jego śmierci, spoczął na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 57K-3-26), gdzie pozostanie w pamięci tych, którzy cenią jego wkład w polski sport.
Przypisy
- a b Wacław Starzyński [online], olympedia.org [dostęp 29.05.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Konrad Wrzesiński | Arkadiusz Malarz | Daniel Pik | Adam Nalewajk | Jacek Kuźmiński | Adam Urbanowski | Kazimierz FrankiewiczOceń: Wacław Starzyński